מדריך בניית אתרים

הנגשת אתרים


מבוא

הנגשת אתרים בישראל קיים חוק ברור ומובהק העוסק בתחום של שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות משנת 1998. חוק זה עוסק במגוון רחב של נושאים ותחומים בהם נדרשים גופים עסקיים, פרטיים, ציבוריים וכדומה לבצע פעולות היוצרות שוויון עבור אנשים בעלי מוגבלויות שונות כמו כבדי שמיעה, כבדי ראייה, נכים וכדומה. באוקטובר 2013 הורחב החוק גם אל תוך המרחב האינטרנטי עם תיקון לחוק תחת הכותרת של הנגשת אתרים, המחייב כל אתר אינטרנט המציע שירות לציבור לרבות אם מדובר באתר של עסק פרטי, להתאים את האתר לכללי נגישות שיאפשרו שימוש סביר ונוח עבור בעלי מוגבלויות. הנגשת האתר על פי שורה של קריטריונים .

הנגשת האתר על פי שורה של קריטריונים

התחום של הנגשת אתרים כולל בתוכו שורה של מהלכים וכללים שעל פיהם צריך לפעול אתר אינטרנט על מנת לעמוד בתנאי החוק, תנאים שיכנסו לתוקף החל מאוקטובר 2016, ועבור אתרים חדשים שנבנו החל מאוקטובר 2015. כללים אלה עוסקים בנושאים כמו גודל טקסט, רמת ניגודיות בין צבעים, אפשרויות הצגת תוכן באמצעות שמע (קובץ mp3 למשל), שילוב של סמלים ואייקונים, עיצוב ברור ומסודר, שימוש בשפה ברורה, פשוטה ומובנת עבור האדם הסביר וכדומה.

עמידה בחוק באופן שווה לכל אתר

כללי הנגשת אתרים הם פרטניים כמובן הרבה יותר, ויש לבחון אותם בצורה מלאה על מנת להבטיח את עמידת האתר בתנאי החוק. אי עמידה בתנאי החוק יכולה לחשוף את בעלי האתר לקנס של עד 50 אלף שקלים ללא הוכחת נזק. מן הסתם, מדובר בחוק שהיתרונות והרציונל החברתי מאחוריו ברורים מאוד וצודקים מאוד, ויחד עם זאת, חוק שיוצר עומס רב על אתרים ובעלי עסקים, בעיקר עסקים קטנים ומוגבלים במשאבים.

כדאי להתחיל לפעול להנגשת האתר כבר היום

אחרי שאמרנו את זה, החוק אינו עושה הבחנה בין גודל האתר, מספר המבקרים בו וכדומה, והדרישות הן זהות עבור כל אתר ואתר, ולכן מומלץ להתחיל ולעדכן באופן הדרגתי את האתר על פי הכללים הרלוונטיים כבר החל מהיום, כך שבמועד כניסת החוק לתוקף (אוקטובר 2016), יהיה האתר נגיש לכל בעלי המוגבלויות על פי תנאי החוק. לפרטים נוספים כדאי לפנות לגורמים מקצועיים המתמחים בבניית אתרים ובניית תכנים לאתרי אינטרנט.

חברות להנגשת אתרים

קיימות מספר חברות להנגשת אתרים, חלקם יבצעו עבורכם את תהליך ההנגשה מתחילתו ועד סופו, חלקם יכינו דוח הנגשה בלבד או ינהלו עבורכם את הפרויקט מול ספקים נבחרים חברות ידועות:
בטאגרופ - חברה דינמאית ומשפחתית שפועלת כבר עשור בתחום . לינק למידע נוסף על הנגשת אתר
KCS - חברה מנוסה הפועלת מול החברות הגדולות במשק

מידע נוסף בתחום

איגוד האינטרנט הישראלי - https://www.isoc.org.il/center/accessibility.htmlכותב המאמר: אבירם כהן
פיתוח מיזמים בתחום האינטרנט ושותף בחברת אינטרנט מובילה
לחץ לקבלת הצעת מחיר לבניית אתר